Tom Reiss „Czarny Chrabia”

W latach 1790 narodził się syn arystokratycznego białego markiza i czarnej niewolnicy. Stał się charyzmatycznym francuskim generałem, który przez pewien czas rywalizował z samym Napoleonem , a potem pogrążał się we włoskim więzieniu. Jego historia zainspirowała powieść „Hrabia Monte Christo? napisaną przez jego syna Alexandre Dumas, który również wrócił do przygód ojca pisząc „Trzech muszkieterów„. Jednak dzisiaj mowa o czymś innym- o biografii tego człowieka, biografii pod tytułem ?Czarny Hrabia?.

czarny-chrabiaBiografię tą napisał dziennikarz Tom Reiss zamieniając to w fascynującą opowieść. Pomimo szeroko zakrojonych badań Reiss nadal do końca nie był w stanie poznać tej tak odległej postaci, ponieważ ówcześni historycy zazwyczaj opisywali go w konwencjonalnych superlatywach- więc trudno dociec prawdy jaki był naprawdę. Głównym źródłem informacji jednak był pamiętnik jego syna, który nie miał jeszcze czterech lat kiedy ojciec umarł. Młody Dumas zdecydowanie idealizuje ojca słownie. Dumas był majestatycznie wysoki- syn mówił, że jego proporcje były bliskie greckiego bohatera, był pozbawiony lęku , a prywatnie był znany jako hojny i kochający mąż i ojciec. Był wyjątkowo przystojny, choć portrety, które przetrwały są mniej spektakularne niż majestatyczne opisy przedstawione w książce.

Niemniej jednak to wszystko zachęca do tego, by jednak tą biografię która nazywa się „Czarny Hrabia” przeczytać. Dumas dokładnie urodził się w 1762 na zachodnim krańcu San Domingo. Gdy ojciec chłopca przyprowadził go do Francji w wieku 14 lat udało mu się otrzymać pierwszorzędną edukację, a później dostał się do wojska. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat nie pozostaje ci nic innego jak właśnie przeczytać tą książkę- a obiecuje, że będziesz tą historię śledził z zapartym tchem, bo właśnie tak jest napisana.

Czarny Chrabia trafi do księgarni 14 stycznia 2014.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena książki: 0.0/3 (0 ocen)

Zobacz pozostałe bestsellery na naszej stronie:

Kategoria ogólna dla tej książki: Biografie i dokumenty

RSSRecenzje użytkowników (2)

Dodaj komentarz | Adres Trackbacka

  1. Milord pisze:

    Tom Reiss znakomicie sprawdził się w roli pisarza, który pobudza wyobraźnię czytelnika. A muszę przyznać, że nie jest to łatwe zadanie w przypadku biografii. Jest to jednak nietypowa biografia, która powinna zainteresować wielu odbiorców. Nawet, gdy ktoś nie przepada za biografiami, powinien skusić się na lekturę.

  2. wald pisze:

    Biografia, która zmienia się w intrygującą opowieść, to może być przepis na bestseller, który autor znakomicie zrealizował. Cieszę się, że z roku na rok powstaje coraz więcej ciekawych pozycji książkowych, których nie można nazwać banalnymi. Przy lekturze tego tytułu żaden czytelnik nie zazna niekomfortowego uczucia nudy.

Zostaw recenzje