Piotr Zychowicz „Obłęd ’44”

Powstanie warszawskie jest bez najmniejszego wątpienia najważniejszym wśród wszystkich narodowych zrywów, o czym świadczyć może chociażby to, że co roku obchodzone są kolejne jego rocznice, a także to, jak wiele powstało na jego temat publikacji książkowych. Jedną z nich jest tytuł autorstwa Piotra Zychowicza pod tytułem Obłęd ’44 ? czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi wywołując Powstanie Warszawskie.

 Autor w swojej najnowszej książce zastanawia się nad tym, na ile wybuch powstania miał sens. Dostrzega, że upadek zrywu ? który według niego był łatwy do przewidzenia ? wiązał się ze sporymi stratami. Konsekwencją nieudanego powstania było niemal całkowite zburzenie Warszawy, a także ? dla autora nawet przede wszystkim ? rozbicie Armii Krajowej, która dla niego była jedyną siłą zdolną przeciwstawić się komunizmowi.

Inicjatorzy tego wielkiego narodowego zrywu według Zychowicza dobrze wiedzieli, że powstanie nie ma praktycznie żadnych szans na powodzenie i rozpoczynając je popełnili swego rodzaju samobójstwo, dając tym samym Stalinowi i ZSRR tytułowy prezent. Piotr Zychowicz należy do najbardziej uznanych polskich publicystów historycznych, a jego książki nieraz już stawały się przyczynkiem do gorącej debaty publicznej, jak było chociażby w przypadku wydanego w ubiegłym roku bestselleru Pakt Ribbentrop-Beck, w którym Zychowicz zastanawiał się nad tym, na ile korzystne byłoby zawarcie paktu pomiędzy Polską, a III Rzeszą w tysiąc dziewięćset trzydziestym dziewiątym roku.

Książka Piotra Zychowicza do kupienia w empik.com

Czy nowa książka Piotra Zychowicza, znanego także jako dziennikarz prasowy i redaktor naczelny takich pism jak Historia do Rzeczy oraz Uważam Rze Historia, również okaże się wydawniczym przebojem i początkiem wielkiej dyskusji? Dowiemy się o tym już niedługo, bowiem premiera Obłędu ’44 zaplanowana została już na lipiec tego roku.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena książki: 3.0/3 (1 ocena)
Piotr Zychowicz "Obłęd '44", 3.0 out of 3 based on 1 rating

Zobacz pozostałe bestsellery na naszej stronie:

Kategoria ogólna dla tej książki: Biografie i dokumenty

RSSRecenzje użytkowników (4)

Dodaj komentarz | Adres Trackbacka

 1. historyk pisze:

  Myślę, że to obowiązkowa pozycja dla każdego Polaka. Nikt z nas nie powinien zapominać o Powstaniu Warszawskim, a Piotr Zychowicz dość dokładnie ukazuje jego istotę. Nie sposób zaprzeczyć, jak wielki wpływa miało ono na dalsze losy historii naszego kraju, która przecież mogła potoczyć się zupełnie inaczej?

 2. Adam79 pisze:

  Wreszcie ktoś napisał książkę o powstaniu warszawskim, pisaną w nieco innym tonie niż dotychczasowe publikacje na ten temat. Nie wiem czemu niektórzy Polacy nie potrafią spojrzeć prawdzie w oczy, interpretując powstanie jako coś absolutnie dobrego pod względem historycznym. Książka na pewno będzie w tym pomocna…

 3. K,J, pisze:

  Narodowe zrywy zawsze budzą w nas silne emocje, a każdy ma prawo do własnej oceny poszczególnych wydarzeń. Osobiście jak najbardziej zgadzam się z opinią Piotra Zychowicza, którego zresztą polecam także swoim znajomym. Lektura tej książki może okazać się naprawdę bardzo owocna, także dla historyków.

 4. zenek pisze:

  Jedna z ciekawszych książek, jakie miałem przyjemność ostatnio przeczytać. Uważam, że brakowało właśnie takiej pozycji na naszym rynku, a temat jak najbardziej jest wart kolejnych pozycji książkowych. Właśnie takie książki są potrzebne, aby młodzi ludzie dowiedzieli się więcej na temat naszej historii.

Zostaw recenzje