Klasyk literatury

wilkMarek Hłasko, tragicznie zmarły pisarz, specjalizował się w tworzeniu dzieł opisujących cyniczne i proste w najgorszym tego słowa znaczeniu życie społecznych nizin. Jego literatura zrodziła się z obserwacji powojennej Polski i socrealizmu, który w niej zapanował. Widział, że w sztuce kreuje się jeden obraz świata, a ten, którego kreować nie trzeba, bo sam się stworzył, wygląda zupełnie inaczej. Starał się przeciwko temu protestować, przez co jego twórczość została zakazana na ponad 20 lat, długo po samej śmierci pisarza i scenarzysty.

?Wilk? jest opowieścią o młodym człowieku z lumpenproletariatu, czyli rekrutującego się z biedy i braku nadziej półświatka międzywojennej Warszawy. Nie jest to nawet świat przestępczy, ale patologia wyrosła z biedy i braku perspektyw, konieczności imania się każdego zajęcia, które pozwoli przeżyć kolejny dzień. Wilk zafascynowany jest westernami i całą kulturą Dzikiego Zachodu. Chciałby zmienić swoje życie na lepsze. Sęk w tym, że sam właściwie nie wie, co by to ?lepsze? miało oznaczać.

Powieść ukazała się do tej pory tylko we fragmentach. Jest to debiutanckie dzieło autora, które kończył w zasadzie przez całe swoje życie. Dopiero teraz, ponad pół wieku od jego śmierci, mamy po raz pierwszy możliwość przeczytać ją w całości.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena książki: 0.0/3 (0 ocen)

Zobacz pozostałe bestsellery na naszej stronie:

Kategoria ogólna dla tej książki: Obyczaj

Tematyka:

RSSRecenzje użytkowników (0)

Adres Trackbacka

Zostaw recenzje