Jo Nesbo „Syn”

Kryminał jako gatunek literatury sensacyjnej w ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans i nie ma co ukrywać, że odbywa się to głównie za sprawą Skandynawów, z których najważniejszym nazwiskiem jest z całą pewnością Jo Nesbo oraz oczywiście Harry Hole, stworzona przez niego fikcyjna postać detektywa zajmującego się trudnymi do rozwikłania zagadkami kryminalnymi.

synW wypadku tego znanego autora zawsze możemy liczyć, że nie tylko historia i bohaterowie będą wyjątkowo interesujący, ale także możemy spodziewać się odpowiedniego poziomu języka. Nesbo ma na swoim koncie już kilka pozycji i po ?Policji? – książce entuzjastycznie przyjętej także w naszym kraju, fanów kryminałów ogarnęło nieprzyjemne uczucie. Nie wierzyli oni po prostu, że można jeszcze coś poprawić, że można napisać coś lepszego. Jak wyszło w przypadku syna? Zdania są podzielone, czy jest lepiej, ale na pewno nie jest gorzej.

Znowu trafiamy do przeżartej korupcją Norwegii, gdzie zaczynają się dziać dość dziwne rzeczy. Spowodowane jest to faktem, że w świecie przestępczym zawrzało. Jeden człowiek wziął na siebie wszystkie winy, które popełniło bardzo wielu przestępców, a w związku z tym, że zrobił to zaraz przed swoją śmiercią, wszyscy byli aż nadto chętni, by móc pozamykać liczne otwarte sprawy i spać spokojnie w pełnej nieświadomości. Prawdziwi sprawcy pozostali oczywiście na wolności. Dopiero zwierzenia człowieka, który przyznał się do wielu zbrodni, a także do bycia kretem, wyrywają miasto z sielanki i powodują, że nad wszystkimi zawisa widmo zemsty.

Książkę, jak zwykle, czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Szczególną przyjemność będą pewnie czerpać z niej osoby dobrze znające Biblię, gdyż autor postanowił naszpikować ją całą masą przeróżnych odniesień i symboliki biblijnej, głównie elementami związanymi z Apokalipsą. Do tego zostały dołączone jeszcze oczywiście różne wątki obyczajowe, jak przystało na dobry kryminał i nasz główny bohater musi prowadzić zawiłą sprawę, non stop walcząc ze swoją żoną na płaszczyźnie czysto osobistej.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena książki: 0.0/3 (0 ocen)

Zobacz pozostałe bestsellery na naszej stronie:

Kategoria ogólna dla tej książki: Kryminał

RSSRecenzje użytkowników (0)

Adres Trackbacka

Zostaw recenzje