Huszang Asadi „Listy do mojego oprawcy”

Wydawnictwo Czarne przyzwyczaiło już polskich czytelników do tego, że publikuje świetne książki. Kolejną, nad wyraz udaną pozycją w katalogu Czarnego jest książka autorstwa Huszanga Asadiego pod tytułem Listy do mojego oprawcy. Książka nie jest tytułem najlżejszym ? zabierając się za jej czytanie musimy przygotować się na wstrząsające opisy scen, których autor był uczestnikiem w irańskim więzieniu oraz ogromny ładunek emocjonalny.

Listy do mojego oprawcy stanowią zapis korespondencji pomiędzy autorem, a człowiekiem, którego spotkał on po latach, a w którym rozpoznał swojego oprawcę z czasów, kiedy Asadi przebywał w więzieniu po Rewolucji Irańskiej. Za kratami autor przeżył prawdziwe piekło ? takie same piekło, jak twierdzi, przeżył po raz drugi, kiedy pisał owe listy. W książce najbardziej szokują realistyczne i i prawdziwe opisy tortur, którym Huszang Asadi poddawany był jako przedstawiciel opozycji.

Jak twierdzili jego oprawcy, sami poddawali go okrutnym karom z bólem serca, jednak czynić w ten sposób kazała im religia. Wreszcie, po niemal dwóch latach codziennych prawie tortur, autor wyrzekł się swoich dotychczasowych przekonań i tym samym ocalił swoje życie. Niewydana jeszcze książka zebrała jak na razie pozytywne recenzje ? nie tylko z uwagi na jej wartość literacką, ale również z powodu znaczenia, jakie ma w toczącej się obecnie dyskusji o religii islamu oraz sytuacji politycznej w samym Iranie, którego rola na arenie międzynarodowej z roku na rok staje się coraz ważniejsza.

Polscy czytelnicy będą mogli zapoznać się z nią już pierwszego sierpnia, na kiedy zaplanowano premierę tytułu. Niewątpliwie warto sięgnąć po tę niełatwą w odbiorze, acz niezwykle ważną książkę ? nie tylko po to, by wejść w psychikę poddawanego torturom wszelkiego rodzaju człowieka, ale również dlatego, by dowiedzieć się, jak życie Irańczyków wygląda od środka.

Do kupienia w empik.com: www.empik.com/listy-do-mojego-oprawcy-asadi-huszang,p1075562455,ksiazka-p

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena książki: 0.0/3 (0 ocen)

Zobacz pozostałe bestsellery na naszej stronie:

Kategoria ogólna dla tej książki: Biografie i dokumenty

RSSRecenzje użytkowników (1)

Dodaj komentarz | Adres Trackbacka

  1. janusz pisze:

    staram się nie opuszczać tytułów, które ukazują się nakładem mojego ulubionego Wydawnictwa Czarnego. Tym razem również się nie zawiodłem ? to naprawdę mocna rzecz, która została bardzo dobrze napisana. Z każdą kolejną stroną byłem coraz bardziej poruszony, nie da się przejść obojętnie wobec tej lektury.

Zostaw recenzje