Eric-Emmanuel Schmitt „Moje życie z Mozartem”

A teraz pora na krótki opis bardzo wymownej, specyficznej ale równocześnie wspaniałej książki jaką jest dzieło zatytułowane ?Moje życie z Mozartem?. Ta książka autorstwa Érica-Emmanuela Schmitta jest niezwykła już przez samą formę w jakiej zapisana. Bowiem autor stworzył ją w   formie swoistej korespondencji z kompozytorem. Co jeszcze w tym wszystkim jest takiego wyjątkowego? A na pewno to, że integralną częścią tej lektury jest płyta z specjalnie dobranymi przez autora EE Schmitta kompozycjami- oczywiście nikogo innego jak właśnie wielkiego muzyka i kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta.

moje-zycie-z-mozartemÉrica-Emmanuel Schmitt ukazuje czytelnikowi wpływ muzyki Mozarta na własny duchowy rozwój i robi to doskonale. Jest to jego bardzo, bardzo osobista książka, ale czytając ją ma się wrażenie, że tak samo osobiście odnosi się ona do każdego z nas. Sposób w jaki autor prowadzi korespondencję z kompozytorem jest tak wciągający, że nie sposób się od tej książki uwolnić- a nawet jeśli uda się to zrobić choć na chwilę to i tak ma się ochotę od razu sięgnąć po płytę by prowadzić swoją osobistą muzyczną konwersację z mistrzem Mozartem. Nie są to także zwyczajne listy, ale takie przypominające w formie pewien rodzaj pamiętnika. A co najlepsze Schmitt w tym wszystkim czuje, że jego pytania skierowane do mistrza nie są pozostawione bez odpowiedzi, bowiem te otrzymuje rod kompozytora poprzez usłyszane według autora nieprzypadkowo fragmenty dzieł Mozarta.

Brzmi to zacnie prawda? Książka ?Moje życie z Mozartem? zakreśla różne etapy życia Schmitta.  Nie ma więc miejsca pustego- Mozart tak jak mówi o tym tytuł książki był przy Ericu- Emmanuelu całe życie. Towarzyszył na takich etapach jak dojrzewanie, wzrastanie, ale i oddalenie od twórczości . Mówiąc Mozartowi do usłyszenia mówił do swojego mistrza oczekując na jego odpowiedź, a my teraz poprzez tą książkę mamy szansę podsłuchać ich rozmowy.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena książki: 0.0/3 (0 ocen)

Zobacz pozostałe bestsellery na naszej stronie:

Kategoria ogólna dla tej książki: Proza

RSSRecenzje użytkowników (3)

Dodaj komentarz | Adres Trackbacka

  1. Damian pisze:

    cóż mogę powiedzieć o tej książce? To obowiązkowa pozycja dla wszystkich sympatyków Mozarta, ale przecież nie tylko. Miłośnicy dobrej książki również będą z niej zadowoleni, bo została ona napisana w bardzo dobrym stylu. Coś w sam raz dla koneserów literatury z tej najwyższej półki.

  2. tusia pisze:

    To niesamowite, że muzyka Mozarta może mieć na kogoś aż taki wpływ. Gdyby nie ta książka, chyba bym w to nie uwierzyła. Właściwie dopiero dzięki tej lekturze zdałam sobie sprawę, jak wspaniałym kompozytorem był Mozart i jak wiele tracę, nie znając jego twórczości. W wolnej chwili chętnie zasłucham się w jego muzyce.

  3. Mati pisze:

    Znakomity pomysł! Książka jest intrygującą podróżą po życiu autora oraz po twórczości Mozarta. Czytałem ją, jednocześnie wsłuchując się w wybrane przez autora kompozycje. Bardzo gorąco polecam wszystkim właśnie ten sposób lektury, na pewno nikt się nie zawiedzie:)

Zostaw recenzje