Ostałowska Lidia „Cygan to Cygan”

„Cygan to Cyga” autorstwa Lidii Ostałowskiej to pozycja, która na nowo odkrywa położenie Romów we współczesnym świecie. Pomimo wielu kosztowych kampanii i wieloletnich akcji organizowanych przez państwa oraz prywatne organizacje – sytuacja w jakiej znajduje się dziś ta mniejszość narodowa nadal pozostawia wiele do życzenia.

Cygan to CyganW żadnym z postkomunistycznych krajów w Europie nie udało się stworzyć odpowiednio zaangażowanego modelu współistnienia z mniejszością romską. Do dziś trudno mówić o jakiejkolwiek, globalnej asymilacji Romów we Francji, w Polsce czy na Słowacji. Pełne stereotypów historie nie pozwalają na trwałą zmianę rzeczywistego wizerunku i charakteru tej mniejszości.

W Cygan to Cygan Lidia Ostałowska przybliża złożoność romskiej rzeczywistości, na którą składa się wiele kultur, obyczajów i potrzeb tożsamościowych. W książce poznajemy historię grupy osób, które podróżują po świecie w poszukiwaniu swojego miejsca z bułgarskimi, węgierskimi i polskimi paszportami.

„Cygan to Cygan” jest dziś jednym z najlepiej sprzedających się reportaży, który zasłużył sobie na poklask wśród nawet najbardziej wymagających czytelników tego gatunku.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena książki: 3.0/3 (3 ocen)
Ostałowska Lidia "Cygan to Cygan", 3.0 out of 3 based on 3 ratings

Polecamy także:

Kategoria ogólna dla tej książki: Biografie i dokumenty

Tematyka:

RSSRecenzje użytkowników (2)

Dodaj komentarz | Adres Trackbacka

  1. Marta S. pisze:

    Doskonała, ponadczasowa pozycja obowiązkowa dla wszystkich – w szczególności zatwardziałych przeciwników mniejszości romskiej.

  2. Andrzej pisze:

    Reportaż z tak zwanej wyższej półki. Dobrze, że wreszcie ktoś postanowił zabrać się na napisanie ciekawego reportażu mówiącego o kulturze romskiej. Nie czytałem wcześniej żadnych recenzji, odruchowo sięgnąłem po książkę i nie żałuję. Na pewno polecę ją także swoim znajomym.

Zostaw recenzje